KONCERTI
V januarju se nam obetata dva zanimiva koncerta. Prvi bo že v torek 2. januarja ob 18.30 v župnijski cerkvi sv. Družine v Mostah. Nastopila bo skupina Alfa in Omega, ki izvaja sodobno duhovno ritmično glasbo. Vodi jo priznana glasbenica Nada Žgur. V skupini bodo nastopili: Lea Bartha Pesek, Marija Bukovec, Monika Bukovec, Uršula Bukovec, Klara Kos Krafogel, Magdalena Kos, Terezija Kos, Maja Pušenjak, Tanja Srednik, Iva Stanič, Ajda Stina Turek, Silvester Bukovec, Marjan Bunič, Jure Plavec, Uroš Ranfl in Peter Vode. Kot instrumentalisti jih bodo spremljali: Miran Juvan – gost, el. Klavir; Primož Grašič – gost, el. Kitara; Jaka Ahačevčič – sop. in ten. Saksofon; Silvester Bukovec – ak. kitara in vokal; Andrej Pušenjak – bas kitara in Jurij Rus – bobni. Povezovalec programa bo Marjan Bunič. Poleg omenjenih bo nastopila še otroška zasedba Alfa in Omega. Koncert ne bo samo nastop glasbenikov, ampak se bo program prepletal s pričevanji in slavljenjem.
Drugi koncert bo izvedel kantavtor Bor Seušek na Fužinah v nedeljo 21. januarja ob 18h. Z družino živi na Fužinah, sicer je pa aktiven župljan župnije Ljubljana-Kodeljevo. Med njegovimi zgodnjimi skladbami, ki so bile pretežno ljubezensko obarvane, sta najbolj znani skladbi Počasi se pride blizu in Pleševa, ki sta dobili tudi svoje mesto na Festivalu slovenskega šansona (2011 in 2013). V iskanju resnejših navdihov je ob stoletnici smrti Ivana Cankarja (leta 2018) priredil v popevke en ducat pisateljevih črtic (Skodelica kave, Pehar suhih hrušk, Kostanj posebne sorte in druge). Sočasno z epidemijo koronavirusa je doživel tudi osebno ustvarjalno krizo, ki ga je spodbudila k vnovičnemu iskanju Boga. Tako je končno odgovoril na dolgo preslišano vabilo, naj zapoje Bogu v čast. Začel je s priredbami psalmov, ker nas psalmi učijo, kako moliti, nam vlivajo zdravo samozavest in nas povežejo s Kristusom, ki je skrita srčika in obenem najlepša razlaga teh starih a še kako živih besed.Novemu avtorskemu projektu je dal naslov Psalmi v šansonih ali Molitve kralja Davida v novi preobleki. Poleg desetih psalmov je v šansone zapeljal še tri slavospeve iz Lukovega evangelija, ki predstavljajo vrhove Molitvenega bogoslužja Cerkve. Skratka, pester program s premišljenimi uvodi in povabilom k poglobljeni osebni molitvi.
VERA IN LUČ
Gibanje Vera in luč (VIL) je nastalo pred dobrimi 50 leti v Lurdu. Združuje osebe z motnjami v telesnem in duševnem razvoju (pri nas jim rečemo: lučke), njihove starše in prijatelje, kakor pri nas rečemo animatorjem. Tem ljudem VIL prinaša jasno sporočilo, da jih Jezus ljubi in Cerkev z veseljem sprejema, kot njegove brate in sestre. Starši lučk najdejo sogovornika. Celotna družina čuti, da niso sami, da so v skupnosti. Mladi, ki vstopajo kot animatorji – prijatelji, ob svojem služenju prejemajo pravo srečo; lučke so nam namreč izvrstni učitelji življenja.
Bogoslužja so prilagojena potrebam lučk, veliko glasbe, sodelovanje vseh prisotnih, sproščenost, odveč je skrb ali zadrega staršev, če se lučka med sv. mašo oglaša ali hodi naokrog. Tako VIL želi biti v pomoč krajevni Cerkvi; daje prostor lučkam in družinam, da zasijejo v vsej svoji drugačnosti in bolečini. Želimo jim pomagati, saj se zavedamo, da vsak duhovnik ne zmore/želi delati z lučkami.
V Sloveniji gibanje VIL obstaja že 40 let, naša provinca ima 37 skupin po vsej Sloveniji. Običajno imamo redna mesečna srečanja, ki jih oblikujemo s pomočjo programskega zvezka. Vsako leto ga pripravijo province po svetu, kjer sodelujejo duhovniki in redovniki ter redovnice. Srečanje vsebuje katehetski del, sveto mašo in agape. Srečamo pa se tudi na pokrajinski in narodni ravni, na duhovnih vajah, romanjih… Srečanja vodijo krščanski laiki – prijatelji. Duhovnik pa pristavi lonček evangelija, vesele novice. Vse poteka v duhu preprostosti, sprejemanja in resničnega veselja. Resnično, Vera in luč je lepa pot do Boga.
Namen te predstavitve gibanja Vera in luč je, da župljani, ki poznate osebe/družine, ki bi potrebovale takšno skupino, navežete stik z njo in jo vključite v eno od obstoječih skupin v Sloveniji. V pisarni imamo spisek vseh skupin, ki trenutno obstajajo. Visoko funkcionalne lučke se pridružijo redni veroučni skupini, kljub temu lahko enkrat mesečno hodijo k VIL, ki je dodana vrednost. Za lučke, ki ne govorijo oz. imajo težje motnje, pa lahko v teh skupinah poskrbijo za pripravo na zakramente. Izvajajo prilagojen verouk za otroke, katerih starši čutijo, da k rednemu verouku ne morejo.
V obeh župnijah lahko pri tisku najdete zgibanko, kjer je še več informacij o gibanju Vera in luč.
PREUREDITEV DEKANIJ
Z odlokom, ki stopi v veljavo s 1. januarjem 2024, je ljubljanski nadškof Stanislav Zore preuredil dekanije, ki so povezane z mestom Ljubljano. Po novi ureditvi obe naši župniji: Ljubljana Fužine in Ljubljana Moste spadata v dekanijo Ljubljana – Center (do sedaj smo bili del t.i. dekanije Ljubljana Moste). V dekanijo Ljubljana – Center spadajo še župnije: Bolniška župnija, Ljubljana Bežigrad, Ljubljana Marijino oznanjenje, Ljubljana Sv. Jakob, Ljubljana Sv. Nikolaj, Ljubljana Sv. Peter, Ljubljana Trnovo, Ljubljana Kodeljevo, Ljubljana Sv. Križ, Ljubljana Stožice in Ljubljana Šiška.
Dosedanja dekanija Ljubljana Moste se bo preimenovala v dekanijo Ljubljana Polje.
ŽUPNIJSKI URAD V ČASU ŽUPNIKOVE ODSOTNOSTI
Od 8. do 18. januarja bo župnik odsoten iz župnije. V tem času ga bo nadomeščal g. Toni Bidovec. Pooblaščen bo za izdajanje dokumentov in druge pisarniške zadeve. Glede pogrebov v tem času se obrnite: na Fužinah na kapucine iz Štepanje vasi (br. Primož Kovač: 041 780 109 ali br. Matej Štravs: 031 434 520), v Mostah pa na salezijance iz Kodeljevega (župnik Grega Valič: 041 261 870). Če bo potrebno, se lahko obrnete tudi na dosedanjega dekana g. Alojzija Grebenca iz župnije Dol pri Ljubljani (031 525 256).
PRIPOROČAMO V BRANJE
Atanazij Aleksandrijski, O učlovečenju, Celjska Mohorjeva družba, 2023
V Atanazijevem opusu spis O učlovečenju zaseda posebno mesto – skozi zgodovino je bilo prav to delo najpogosteje navajano in prevajano. Od tod sledi, da je sam izbor snovi pričujoče kritične izdaje nadvse verodostojen. Še več, gre za prvi traktat v zgodovini antične književnosti, ki pojasnjuje eno osrednjih vsebin krščanskega verovanja, to je Kristusovo učlovečenje in posledično njegovo odrešenjsko bližino s človeštvom.
Pričujoče delo velja za prvo delo znotraj zgodnjekrščanske književnosti, ki je v celoti posvečeno vprašanju učlovečenja Besede ter za eno najodličnejših patrističnih del nasploh. Gre za prvi izvirni poskus skladnega prikaza krščanske vere z vidika manifestacije Besede v mesu, katerega vpliv na vso poznejšo teologijo je bil neizmeren.
Spis O učlovečenju lahko umestimo v širšo aleksandrijsko teološko tradicijo, na katero je temeljno vplival Origen, vendar se avtor skrbno brani pred zapadanjem v Origenova mejna oziroma skrajna vprašanja in tako ostaja znotraj pravovernosti«. Iz dela veje Atanazijevo poznavanje različnih filozofskih šol, predvsem neoplatonizma; njegova argumentacija je zastavljena bodisi kot odziv na nasprotnikova stališča bodisi kot analiza določenih svetopisemskih odlomkov. Delo odlikujejo jasen in urejen, mestoma celo liturgično slovesen slog pisanja ter razpršeno vtkani genialni uvidi in razmisleki, ki so predstavljeni prepričljivo in jasno.
Fabrice Hadjadj, Nepričakovana sreča, da smo rojeni v tem času, Družina, 2023
Besedilo je povzetek uvodnega predavanja, ki ga je na povabilo kardinala Stanisława Ryłka Fabrice Hadjadj pripravil za 3. svetovni kongres cerkvenih gibanj in novih skupnosti. Téma je bila določena z nekoliko zahtevnim naslovom, ki se, kakor je navada, nanaša na navedek papeža Frančiška: »Misijonsko spreobrnjenje je v tem, da gremo ven iz sebe in se pustimo izzvati znamenjem časa. Spreminjajoči se svet nagovarja vso Cerkev.« Pozneje je še dvoje dogodkov – januarski islamistični napadi in objava papeževe okrožnice Laudato si' – avtorja spodbudilo, da je besedilo dopolnil glede na aktualne razmere.
Francoski pisatelj in filozof Fabrice Hadjadj vodi inštitut Philantropos v Fribourgu. Objavlja v raznih revijah in je avtor številnih knjižnih uspešnic. V slovenščino so prevedene: Vera demonov ali Preseženi ateizem, Kako uspeti v smrti: antimetoda za življenje, Kaj je družina? in Vstajenje – navodila za uporabo.
Odlomek iz knjige:
»Zanimivo je opazovati, kako zlahka zahodnjaška mladina preskakuje od obvladovanja algoritmov do eksplozij nezrelega čustvovanja. Visoka tehnologija spodbuja pozverinjenost. Tam, kjer rokovanje z orodjem terja določeno potrpežljivost in telesno discipliniranost, navada, da spektakularne rezultate dosegamo s pritiskanjem gumbov, razvname našo impulzivnost. Prav zato lahko tako zlahka prehajamo od spleta k terorizmu, saj družbene spremembe tudi tu vršimo s pritiskom na gumb, sprožilec ali vžigalnik.«
OBVESTILA – Ljubljana Moste
1. januar: Praznik Marije Božje matere. Pri maši ob 9h se bodo poslovili mladi romarji letošnjega Taizejskega srečanja.
2. januar: Po večerni maši, ob 18.30, bo v cerkvi božični koncert skupine Alfa in Omega. (glej posebno obvestilo)
6. januar: Praznik Gospodovega razglašenja ali Svetih treh kraljev. Maša bo zvečer ob 18h. Pri maši bo nabirka za trikraljevsko akcijo, ki je v celoti namenjena za nekatere projekte slovenskih misijonarjev.
7. januar: Nedelja Jezusovega krsta in zaključek božičnega časa.
8. januar: Po maši bo srečanje Skupnosti sv. Jožefa.
9. januar: Po maši je srečanje bralske skupine.
16. januar: Po maši je srečanje biblične skupine.
18. januar: Ob 19h je srečanje nove zakonske skupine.
19. januar: Ob 20h je srečanje 2. zakonske skupine.
25. januar: Praznik spreobrnitve apostola Pavla. Maša bo samo zjutraj ob 8h. Zvečer ob 20h je sestanek članov ŽPS.
OBVESTILA – Ljubljana Fužine
1. januar: Praznik Marije Božje matere. Maši bosta ob 11h in ob 19h. Pri maši ob 11h se bodo poslovili mladi romarji letošnjega Taizejskega srečanja.
4. januar: Po maši je sestanek Karitas. V cerkvi bo po maši izpostavljeno Najsvetejše do 22.00 ure za osebno molitev.
6. januar: Praznik Gospodovega razglašenja ali Svetih treh kraljev. Maši bosta ob 8h in 19h. Pri maši bo nabirka za trikraljevsko akcijo, ki je v celoti namenjena za nekatere projekte slovenskih misijonarjev.
7. januar: Po jutranji maši bo pogostitev za vse udeležence.
8. januar: Ob 20h je srečanje 2. zakonske skupine.
12. januar: Ob 20h je srečanje 4. zakonske skupine.
15. januar: Ob 19.30 ima srečanje nova zakonska skupina.
19. – 21. januar: Duhovne vaje za 2. zakonsko skupino.
21. januar: Popoldne ob 18h bo v cerkvi koncert kantavtorja Bora Seuška. (glej posebno obvestilo)
25. januar: Praznik spreobrnitve apostola Pavla. Maša bo samo zvečer ob 19h.
26. januar: Zvečer ob 19.30 je sestanek članov ŽPS.