FEBRUAR 2023

DUHOVNE VAJE ZA ZAKONCE

Tudi letos bomo organizirali duhovne vaje za zakonske pare. Potekale bodo v Ilirski Bistrici od 15. do 17. septembra. Voditelj bo ga. Katja Jarc. Na Zavodu Iskreni izvaja zakonske in družinske terapije, terapije za otroke, mladostnike in odrasle ter delavnice in predavanja. Prav tako pa vodi tudi ustvarjalne delavnice s poudarkom na spoznavanju sebe, različna predavanja, sodeluje pri programu Izpopolnjevanja iz Geštalt pedagogike na Teološki fakulteti in izvaja program Zdravilna beseda v sodelovanju s Svetopisemsko družbo Slovenije. Sodeluje tudi z Inštitutom Integrum pri vodenju različnih skupin (predvsem mladih) na temo teologije telesa in samopodobe.

Zakonci, ki želite sodelovati na teh duhovnih vajah, se čim prej prijavite pri župniku. Cena za dvodnevni program je bila do sedaj okoli 70 € na osebo. Za prijavo ni nobenih omejitev. Veseli bomo vseh zakoncev, ki si želite napredovanja v medsebojnih odnosih.

 

MOLITVENI DAN ZA DUHOVNE POKLICE

V soboto 25. februarja bo na Fužinah potekal molitveni dan naše dekanije za duhovne poklice. Čez cel dan se bodo v molitvi zvrstile skupine vernikov iz vseh župnij naše dekanije. Začetek bo ob 9h s sveto mašo, ki jo bo vodil naš dekan g. Alojzij Grebenc. Potem se bodo zvrstile župnije po spodaj navedenem urniku. Zaključek bo ob 19h s sveto mašo, ki jo bo vodil domači župnik Simon Kvaternik. Vsi lepo povabljeni k molitvi, ali ob uri določeni za posamezno župnijo ali pa ob kakšni drugi uri. Okvirni razpored po župnijah je sledeči:

  9h - maša, Dol

10h - Črnuče in Kodeljevo

11h - Polje in Moste

12h - Zalog in Zadobrova

13h - Dolsko

14h - Sostro in Javor

15h - Štepanja vas

16h - Sv. Križ

17h - Šentjakob in Šmartno ob Savi

18h - Fužine

19h - maša

 

POSTNI ČAS

Sredi februarja se bo začel postni čas. Kliče nas predvsem k osebnemu spreobrnjenju, kar pomeni spremembo načina življenja. Tradicionalno je ta čas zaznamovan s pobožnostjo križevega pota. Vendar to ne vsebuje celotnega sporočila tega svetega časa. Da bi bolj kvalitetno preživeli postni čas, želim da se v teh tednih pred Veliko nočjo pogosteje srečujemo pri bogoslužju. V ta namen bo organizirana posebna molitev za starše vseh osnovnošolskih otrok.

V Mostah pridite starši (skupaj s svojimi otroki) k maši ob ponedeljkih ali ob petkih ob 18h.

Na Fužinah bo takšna molitev ob torkih in sredah ob 19h.

V obeh cerkvah bo ob petkih v postnem času tudi pobožnost križevega pota. V Mostah ob 17.30, na Fužinah ob 18.30.

Ker nas postni čas uči tudi odpovedovanju sebi, da bi bolj pomagali in služili drugim, bo v cerkvi pripravljen poseben nabiralnik za prostovoljne darove za župnijsko Karitas.

 

SODELOVANJE PRI SVETI MAŠI

Da naša bogoslužja obhajamo kot občestvo, izražamo tudi s tem, da upoštevamo določena pravila, ki bogoslužje urejajo. Rad bi opozoril na nekaj malih podrobnosti, ki sem jih opazil v obeh župnijskih skupnostih.

Pravočasen prihod v cerkev: je pomemben tako za posameznika kot za občestvo. Omogoča nam vsaj kratko pripravo in umiritev, da potem lažje sodelujemo pri bogoslužju. Tudi sama razporeditev v cerkvi, kam se usedemo, nekaj pove o »duhu«, ki je v občestvu. Če se v resnici doživljamo kot družina, kot bratje in sestre, potem se bomo usedli skupaj in čim bližje oltarju, podobno kot ob kakšnem družinskem praznovanju.

Petje: je poseben način sodelovanja pri bogoslužju. Zato smo k petju povabljeni vsi, ne glede na naše pevske sposobnosti. Pri maši ne gre za koncertni nastop, čeprav včasih tako zgleda zaradi sodelovanja profesionalnih pevcev in glasbenikov. S prepevanjem določenih molitev in vzklikov na poseben način izrazimo naše veselje in poudarimo slavljenje Boga. Zato spodbujam vse, da se vsak vključi v petje po svojih najboljših močeh, tudi takrat, ko prepeva zbor. Saj to je v resnici namen cerkvenih zborov, da spodbujajo in podpirajo petje celotnega občestva.

Tišina: je tudi del bogoslužja. Posebej primerna je po poslušanju Božje besede in po obhajilu. Biti v tišini ne pomeni biti nedejaven. To so posebni trenutki zbranosti in notranje molitve.

Vstajanje (stoja) in sedenje: je določeno glede na posamezne dele maše in njihov pomen. Že pred leti so škofje natančno določili, kdaj sedimo in kdaj stojimo pri maši. Tu so male razlike od pravil v nekaterih drugih državah. A v Sloveniji je torej določen nek protokol, glede na naše navade in tradicije. Saj večinoma se tega držimo. Opozoril bi le na dva trenutka, kjer je včasih zmeda.

Ko duhovnik konča pripravljanje oltarja in darov za evharistično daritev, ter si umije roke, začne molitev, oziroma povabilo: Molite bratje in sestre, da Bog, vsemogočni Oče, sprejme mojo in vašo daritev. Vstanemo na začetku tega povabila in ne šele kasneje, ko duhovnik začne že molitev hvalospeva: Gospod z vami…. Kvišku srca….

Naslednja stvar pa je začetek obhajila. Ko se duhovnik obhaja s Kristusovim telesom in krvjo, se verniki takoj postavite v vrsto za sveto obhajilo, tako da vi čakate na prihod duhovnika in ne obratno.

Glede sedenja in stoje pa so seveda tudi izjeme. Velikokrat sem že privatno rekel posameznikom, ostarelim, bolnim… da lahko sedijo tudi celo mašo, če jim je težko stati. To je povsem razumljivo in sprejemljivo in naj zaradi tega nihče ne čuti kakega sramu ali skrbi.

Še nekaj o prejemanju obhajila. Kdor se obhaja na roko, naj počaka, da duhovnik položi Kristusovo telo na dlan. Neprimerno je, da sam vzameš iz duhovnikovih rok hostijo.

V zadnjem času se velikokrat zgodi, da ima pozimi kdo (predvsem otroci) oblečeno posebno majico s podaljšanimi rokavi, ki segajo praktično čez celo dlan, nekateri pa nosijo pri obhajilu celo rokavice. Tudi to je neprimerno. Hostijo prejemamo na golo dlan.

Pri starejših pa imam včasih občutek, da kdo zaradi starosti in opešanosti nima več pravega občutka, ali je hostijo prijel ali ne, ali jo bo lahko nesel do ust ali ne. V tem primeru svetujem razmislek, ali ne bi bilo bolje obhajilo prejeti na jezik, saj obstaja tudi ta oblika prejemanja obhajila.

Sicer pa bi se rad zahvalil vsem, saj vidim, da se zelo trudite pri aktivnem sodelovanju pri svetih mašah. Res je lepo tudi nam duhovnikom, ko mašujemo za vas in čutimo, da ste »pri stvari«.

(župnik Simon)

 

NOVI KNJIGI

V branje priporočam dve novi knjigi, ki sta izšli pri Celjski Mohorjevi družbi.

Latinski očetje o molitvi je prva knjiga, ki nam prinaša izbor razlag latinskih cerkvenih očetov o Gospodovi molitvi Očenaš. Kot ena najbolj izčrpnih antologij latinskih zgodnjekrščanskih besedil o molitvi v svetovnem merilu prinaša pričujoča izdaja kot naslednica razgrabljene knjige Grški očetje o molitvi (1993) najlepše bisere antičnega latinskega krščanstva v slovenščini, ki ostajajo navdih za vsa stoletja bogoiskateljev in za razumevanje tega, zakaj zahodni kristjani molimo, tako kot molimo.

Druga knjiga je nov roman Branka Cestnika Pogovori z njo. Govori o usodi Jakoba Špileka z Dravskega polja, ki je bil prisilno mobiliziran v nemško vojsko. Avgusta 1944 se s svojo razbito enoto umika iz Normandije. V kaotičnih razmerah poslednjih izbruhov svetovne morije njegovo usodo zaznamujejo tri ženske. Po dolgi poti z zahodne fronte se Jakob jeseni 1945 končno vrne v domovino. A njegova kalvarija se tu ne konča. Obsodijo ga vohunstva in v zaporu izstradajo skoraj do smrti. Na Ptujski Gori pri Marijini podobi se mu razodene smisel usod njega in njegovih tovarišev. Končno se vrne v domači Brunšvik v objem zvestega dekleta Gere.

 

OBVESTILA – Ljubljana Moste

2. februar: Praznik Jezusovega darovanja – Svečnica. Maša bo ob 18h. Med mašo bo blagoslov sveč.

3. februar: Prvi petek v mesecu. Župnik bo obiskal vse bolnike po domovih.

6. februar: 2. srečanje Delavnic molitve in življenja ob 18.45. Otroci imajo v tem tednu počitnice. Zato tudi verouka ne bo.

13. februar: : Danes bo srečanje Skupnosti sv. Jožefa. Ob 18.45 bo v Marijini dvorani 3. srečanje Delavnic molitve in življenja.

14. februar: Po maši bo srečanje bralske skupine.

16. februar: Ob 20h bo srečanje članov Župnijskega pastoralnega sveta.

17. februar: Srečanje za 2. zakonsko skupino ob 20h v dvorani.

20. februar: Ob 18.45 bo v Marijini dvorani 4. srečanje Delavnic molitve in življenja.

21. februar: Po maši je srečanje biblične skupine.

25. februar: Molitveni dan za duhovne poklice na Fužinah. Lahko se pridružite maši ob 9h ali ob 19h. Naša župnija sodeluje pri molitveni uri ob 11h, skupaj z župnijo Ljubljana Polje.

27. februar: 5. srečanje Delavnic molitve in življenja ob 18.45.

ORATORIJ V MOSTAH bo potekal od 10. do 16. julija (teden pred počitnicami v Ankaranu).

 

OBVESTILA – Ljubljana Fužine

2. februar: Praznik Jezusovega darovanja – Svečnica. Maša bo ob 8h in ob 19h. Med mašo bo blagoslov sveč. Po večerni maši (ob 19.45) bo filmski večer z novim zanimivim filmom, ki ga bo za nas izbral Matjaž Križnik.

3. februar: Prvi petek v mesecu. Župnik bo obiskal vse bolnike po domovih. Ob 20h je srečanje 4. zakonske skupine.

4. februar: Ob 16h je srečanje Rokodelnice.

5. februar: Po jutranji maši bo srečanje za vse starejše in upokojence.

6. februar: Otroci imajo v tem tednu počitnice. Zato tudi verouka ne bo.

9. februar: Cerkev bo po maši odprta do 22h za osebno molitev pred Najsvetejšim. Po maši je sestanek župnijske Karitas.

13. februar: Ob 20h je srečanje 2. zakonske skupine.

18. februar: Ob 16h je srečanje Rokodelnice.

23. februar: Ob 19.30 bo srečanje članov Župnijskega pastoralnega sveta.

25. februar: Molitveni dan za duhovne poklice na Fužinah. Lahko se pridružite maši ob 9h ali ob 19h. Naša župnija sodeluje pri molitveni uri ob 18h.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PODATKI ZA KOLOFON:

Župnija Ljubljana Moste, Prvomajska ulica 14, 1110 Ljubljana; TRR: 0430 2000 3308 266; tel: 059/031 227; e-pošta: zupnija.lj-moste@rkc.si; župnijska spletna stran: http://zupnija-lj-moste.rkc.si

Župnija Ljubljana Fužine, Nove Fužine 23, 1120 Ljubljana Fužine; TRR: 0430 2000 3309 333; tel: 01/546-54-20; e-pošta: zupnija.lj-fuzine@rkc.si; župnijska spletna stran: http://zupnija-fuzine.rkc.si

Odgovarja: Simon Kvaternik, župnik (tel: 051/616 949).