JEZUSOVA DRUŽINA DECEMBER 2022

VELIKA KALENDA

»Velika kalenda« se imenuje slovesna napoved božičnega praznika (odslej napoved), ki jo lahko diakon, duhovnik ali pevec zapoje pred polnočnico. Besedilo je vzeto iz Rimskega martirologija in umesti dogodek Jezusovega rojstva v najširšo zgodovino, od stvarjenja sveta dalje. Omenja najpomembnejše etape, ki so pripeljale do tega dogodka, ki je za nas osrednja prelomnica zgodovine in štetja let. Skozi zgodovino liturgije se je pela v času prve molitvene ure (lat. prima) molitvenega bogoslužja, vse do sprememb, ki so sledile po Drugem vatikanskem koncilu. Te spremembe so med drugim ukinile prvo molitveno uro in s tem tudi petje slovesne napovedi božičnega praznika, jo pa tudi danes pojejo na enak način tisti, ki bogoslužje obhajajo v izredni obliki. Papež Janez Pavel II je slovesno napoved vrnil v uporabo na polnočnici v Vatikanu leta 1980 in od takrat se redno poje po številnih župnijah.

Če nekoliko podrobneje pogledamo besedilo: le-to prinaša umestitev Kristusovega rojstva v kontekst človeške zgodovine, gre zlasti za umestitev v zgodovino izvoljenega ljudstva, od Abrahama do Mojzesa, od Adama do prerokov. Napoved umesti Kristusovo rojstvo tako v okvir zgodovine izvoljenega ljudstva Izraela, kakor tudi v okvir grškega koledarja (v stoštiriindevetdeseti olimpiadi), kot tudi v koledar Rimljanov (leta 752 od ustanovitve rimskega mesta; v 42. letu vladanja cesarja Oktavijana Avgusta). V točno določenem trenutku v času se je v Betlehemu rodil Jezus Kristus iz Marije. Z njegovim rojstvom se je izpolnil Božji načrt posvetitve sveta z Božjo navzočnostjo; kakšen blagoslov, da živimo v svetu, ki je 'posvečen' z Božjo bližino! In prav napoved božičnega praznika, ki jo kantor zapoje, zelo močno poudari to vsebino: gre za nekoliko prilagojen tonovski način, po katerem se pojejo starozavezna berila. Glede na vsebino prvega dela, ki nas popelje od starozavezne Prve Mojzesove knjige do Danijela, je takšen tonovski način več kot primeren. Petje se začne z običajnimi kadencami, tedaj pa se zgodi nekaj presenetljivega. Ko se pojavi ime Jezusa Kristusa, kadence izginejo in petje kar nekako obstane na recitativnem tonu, kar ima zelo dramatičen učinek in v molivcu zbudi željo po razrešitvi. A proti pričakovanju ob koncu misli pevec ne zaključi v nižinah, ampak se povzpne in doseže najvišje tone pri besedah rodil. Ob dobro interpretirani napovedi nam tako glasba kot besede dajo jasno vedeti, da je Kristusovo rojstvo vse spremenilo. Šele zadnja vrsta Rojstvo našega gospoda Jezusa Kristusa po mesu se vrne v lego, kjer se je petje začelo in zaključi z običajno kadenco.

Še nekaj besed o tem, kdo naj napoved poje: liturgična navodila ne dajo izrecnih napotkov o tem, zato lahko napoved zapoje bodisi diakon bodisi laik, zapoje pa se lahko na ambonu ali drugem primernem prostoru v cerkvi. Res pa liturgična navodila bolj kot med mašo priporočajo, da se napoved zapoje med molitvenim bogoslužjem. Če se poje med večernicami, se vključi takoj po uvodu (O Bog, ozri se name …) in pred himno. Lahko jo vključimo tudi v uro bogoslužnega branja pred Tebe, Boga, hvalimo (Te Deum). Če je le-ta pripravljena kot vigilija v polnočno bogoslužje, je potrebno upoštevati nekaj posebnosti, ki jih v tem primeru predvideva molitveno bogoslužje (Tebe, Boga, hvalimo zamenja mašna Slava, sledi glavna mašna prošnja in maša se nadaljuje kot običajno; opustijo pa se uvodni deli maše vključno s kesanjem).

V tretji izdaji Rimskega misala bomo našli nekatere dodatne razjasnitve za primer vključitve napovedi v mašo: v preteklosti so napoved vključili po znamenju križa in pozdravu in je zavzela mesto obreda kesanja. Danes pa navodila pravijo, naj bo napoved zapeta ali prebrana pred začetkom božične maše ob polnoči in naj ne nadomesti nobenega dela maše. Tako lahko pred začetkom maše, morda po uvodnem preludiju, kantor pristopi k ambonu in zapoje napoved, temu pa sledi vstopni spev ali vstopna pesem.

Današnje besedilo napovedi je nekoliko spremenjeno glede na besedilo pred letom 1969, ko je prišlo do spremembe v martirologiju. Pred tem se je od leta 1584 naprej velika kalenda pričela z veliko bolj specifičnimi letnicami (v letu 5199 od začetka sveta, 2957 od potopa …), ki sedaj s precej ohlapnejšo definicijo teh dogodkov (ko je minilo brez števila stoletij; po premnogih stoletjih …) dajejo besedilu glede na znanstvena dognanja relevantnejšo vsebino.

Petindvajsetega decembra. Dva dni od mlaja.

Ko je minilo brez števila stoletij od stvarjenja sveta,

            ko je v začetku Bog ustvaril nebo in zemljo

            in oblikoval človeka po svoji podobi;

po premnogih stoletjih,

            odkar je po potopu Najvišji postavil mavrico v oblake

            kot znamenje zaveze in miru;

v 21. stoletju od preselitve Abrahama,

            našega očeta v veri,

            iz Ura na Kaldejskem;

v 13. stoletju od izhoda izraelskega ljudstva

            iz Egipta pod Mojzesovim vodstvom;

okrog tisoč let po maziljenju Davida za kralja;

v 65. tednu po Danielovi prerokbi;

v 194. olimpiadi;

leta 752 od ustanovitve rimskega mesta;

v 42. letu vladanja cesarja Oktavijana Avgusta;

ko je bil ves svet urejen v miru,

            se je Jezus Kristus, večni Bog in Sin Očeta večnega,

            ki je hotel s svojim preblaženim prihodom

            svet posvetiti, spočet od Svetega Duha,

            po preteku devetih mesecev od spočetja

            RODIL V BETLEHEMU V JUDEJI iz Device Marije

            IN POSTAL ČLOVEK.

Rojstvo našega Gospoda Jezusa Kristusa po mesu.

(Vzeto iz: https://cerkvena-glasba.si/velika-kalenda/)

 

ŠE NEKATERI DOGODKI V LETU 2023

Oratorijski dan na Fužinah: sobota 25. marec.

Oratorij na Fužinah: od ponedeljka 3. julija do petka 7. julija.

Planinski pohod birmancev: sobota 13. maj

Izlet za vse, ki skrbite za urejenost župnijskih cerkva: sobota 27. maj

 

OBVESTILA – Ljubljana Moste

1. december: V dopoldanskem času bo dekan opravil vizitacijo župnije. Pregledal bo urejenost župnijske pisarne in cerkvenih objektov.

2. december: Prvi petek v mesecu. Župnik bo obiskal bolnike in starejše po domovih.

3. december: Ob 17h bo v cerkvi gledališka igra o življenju sv. Miklavža in srečanje Miklavža z otroki. Lepo povabljeni vsi župljani.

8. december: Praznik Brezmadežnega spočetja Device Marije. Čeprav je četrtek, bo maša zvečer ob 18h.

12. december: Pri maši in po njej bo srečanje Skupnosti sv. Jožefa. Obiskal nas bo sv. Miklavž.

13. december: Po maši bo srečanje bralske skupine.

16. december: Srečanje za 2. zakonsko skupino ob 20h v dvorani. Ta dan se začne božična devetdnevnica. V tem času ne bo rednega verouka. Vsi otroci naj prihajajo vsak dan k maši, ki bo prilagojena njim, s posebno zgodbo. Sodelovali bodo tudi animatorji. Zato bo v tem času maša vsak dan zvečer  ob 18h, ne glede na to, kateri dan je.

18. december: Pri nedeljskih mašah bodo skavti delili luč miru iz Betlehema.

19. december: Spovedni dan pred prazniki. Spovednik bo v cerkvi dopoldne med 8h in 10h, in zvečer od 17h do 19h.

20. december: Po maši je srečanje biblične skupine.

24. december: Sveti večer pred Božičem. Maši bosta ob 18h in 24h.

25. december: Praznik Gospodovega rojstva – Božič: maši bosta ob 8h in 9.30.

26. december: Župnijski praznik sv. Družine. Slovesna maša bo ob 16h, vodil pa jo bo nekdanji župnik g. Alojzij Snoj. Lepo povabljeni. Povabite tudi sorodnike in nekdanje člane župnijskega občestva.Po maši bomo v kletnih prostorih pripravili druženje in zabavo ob dobri jedači in živi glasbi. Med pogostitvijo bo potekala tudi tombola, kjer bo glavna nagrada udeležba na romanju v Lurd prihodnje leto za prvi maj.

31. december: Drugi sveti večer – Silvestrovo. Sveta maša bo ob 18h.

1. januar: Novo leto in praznik Marije, Božje matere. Maši bosta ob 8h in 9.30, ker je nedelja.

 

OBVESTILA – Ljubljana Fužine

1. december: V dopoldanskem času bo dekan opravil vizitacijo župnije. Pregledal bo urejenost župnijske pisarne in cerkvenih objektov. Po maši je sestanek župnijske Karitas. Cerkev bo po maši odprta do 22h za osebno molitev pred Najsvetejšim.

2. december: Prvi petek v mesecu. Župnik bo obiskal bolnike in starejše po domovih.

3. december: Ob 20h je srečanje 4. zakonske skupine po zoom-u.

4. december: Sv. Miklavž bo obiskal in nagradil otroke pri maši ob 11h. Ni potrebna predhodna prijava. Ob 16h bo sv. maša tudi v DSO Fužine.

5. december: Ob 20h je srečanje 2. zakonske skupine.

7. december: Na Fužinah bo srečanje duhovnikov naše dekanije. Ob 9h bo sveta maša, na katero ste povabljeni tudi vsi župljani.

8. december: Praznik Brezmadežnega spočetja Device Marije. Maša bo samo ob 19h.

16. december: Ta dan se začne božična devetdnevnica. V tem času ne bo rednega verouka. Vsi otroci naj prihajajo vsak dan k maši, ki bo prilagojena njim, s posebno zgodbo. Zato bo v tem času maša vsak dan zvečer  ob 19h, ne glede na to, kateri dan je.

18. december: Pri nedeljskih mašah bodo skavti delili luč miru iz Betlehema.

20. december: Pred božičnimi prazniki bo priložnost za zakrament sv. spovedi od 17h do 19h.

21. december: Priložnost za sv. spoved od 17h do 19h.

24. december: Sveti večer pred Božičem. Maši bosta ob 19h in 24h.

25. december: Praznik Gospodovega rojstva – Božič: maše bodo ob 8h, 11h in 19h, ter v DSO Fužine ob 16h.

31. december: Drugi sveti večer – Silvestrovo. Sveta maša bo ob 19h.

1. januar: Novo leto in praznik Marije, Božje matere. Maše bodo ob 8h, 11h in 19h, ker je nedelja.