O GOSPODOVI MOLITVI (Avguštin, Govor 58)
Vrnili ste veroizpoved, v kateri je na kratko povzeta vera. Že prej sem vam ponovil besede apostola Pavla: Kako bodo klicali njega, v kogar ne verujejo? Ker ste že slišali, zadržali v mislih in sami ponovili, kako naj se veruje v Boga, se danes naučite, kako se Boga kliče. Sam Sin, kot beremo v evangeliju, je svoje učence in svoje verne naučil to molitev. Imamo upanje, da bomo zmagali v našem primeru, odkar nam je tak izvedenec narekoval molitve. Naš odvetnik, ki bo tudi naš sodnik, je sam Očetov pomočnik, kakor ste izpovedali vero, ki sedi na Očetovi desnici. Od tam bo namreč prišel sodit žive in mrtve. Imejte v mislih tudi to molitev, ki jo boste vrnili čez osem dni. Tisti izmed vas, ki nisi dobro vrnili veroizpovedi, imajo še čas, naj jo imajo v mislih, saj jo boste morali spet vrniti v soboto vpričo vseh navzočih, v soboto, na zadnji dan v tednu, ko boste krščeni. Čez osem dni, od danes dalje, boste morali na pamet vrniti to molitev, ki ste se jo danes naučili.
Molitev se začne: Oče naš, ki si v nebesih. Očeta imamo v nebesih, bodimo pozorni na to, kako živimo na zemlji. Kdor ima takšnega Očeta, mora živeti tako, da bo vreden dospeti do njegove dediščine. Skupaj izrekamo: Oče naš. Kakšna čast! Tako ga imenuje vladar in tako prosjak, tako suženj in njegov gospodar. Skupaj izrekajo: Oče naš, ki si v nebesih. Razumejo torej, da so bratje, ko imajo enega Očeta. Naj se gospodar ne sramuje, da ima za brata svojega sužnja, ki ga je za brata hotel imeti sam Gospod Kristus.
Posvečeno bodi tvoje ime, pravimo, pridi tvoje kraljestvo. Posvečevanje Božjega imena je v tem, da postajamo sami sveti, saj je njegovo ime vedno sveto. Želimo tudi, da pride njegovo kraljestvo, ki pa bo prišlo, četudi nočemo. Želeti in moliti, naj pride njegovo kraljestvo, ne pomeni drugega kot to, da Boga prosimo, naj nas naredi vredne svojega kraljestva, da bi se ne zgodilo, da bi kraljestvo nastopilo, a ne za nas. Kraljestvo, ki bo prišlo, za številne namreč ne bo nastopilo. Prišlo bo za tiste, ki jim je rečeno: Pridite blagoslovljeni mojega Očeta, prejmite kraljestvo, ki vam je pripravljeno od začetka sveta. Ne bo pa prišlo za tiste, katerim je rečeno: Pojdite proč od mene, prekleti, v večni ogenj. Ko torej pravimo: Pridi tvoje kraljestvo, prosimo, da bi prišlo za nas. Kaj pomeni, da pride za nas? Da bi nas našlo dobre. Molimo torej, da bi nas Bog napravil dobre, tedaj bo namreč za nas prišlo njegovo kraljestvo.
(Iz knjige Latinski očetje o molitvi, Celjska Mohorjeva družba, 2022)
ZA NAROD (Blaženi Alojzij Grozde)
Hodim po slovenski zemlji, po njenih gorah in ravninah, ob žuborečih potočkih in modrih rekah, po mestih in vasicah. Hodim in gledam in poslušam. Lepa je za zemlja, čvrst je ta narod in močan. Vesel sem teh ljudi, ko jih gledam vedno vesele, s pesmijo na obrazih, trudnih od dela. Vesel sem ga, kmečkega fanta, ki gre med njivami in se pogovarja s škrjančki, z zelenečim žitom po krajih, s svojo zemljo, ki jo je podedoval od dedov, na kateri živi in hoče živeti do smrti, ker se ne more ločiti od nje. Ko gre tako med kraji, si zapoje pesem in zavriska, da mu odgovori odmev od hribov, kot da je s svojim glasom vzbudil glas v nemi zemlji in mu ta sedaj odgovarja in ga pozdravlja. Vesel sem jih bil kmetov in kmetic, ki ne govore o ljubezni, a jim gori srce za svojo zemljo, za svojo domovino.
Potem sem šel skozi mesto. Stopil sem med dijake. Slišal sem, ko so govorili glasno: »Za domovino, za narod! Kri in življenje!« In sem jim pogledal v srce, v dno duše sem jim videl. Tudi srca so govorila enako. Toda, moj Bog! Stali so med njimi tudi fantje, ki so jim usta kričala: »Vse za narod, vse za domovino!« Toda srca so jim govorila drugače: »Kaj me briga vse skupaj, da dobim le dobro spričevalo in dosežem kdaj dobro službo. Za drugo se ne menim, če malo zakričim, danes pač gledajo na to.«
Mnogo jih je, morda tudi med nami, ki mnogo govore o narodu, domovini, ne store pa ničesar. Pojdi danes sam vase, moj brat, in si odkrito odgovori: »Koliko sem doslej storil za narod? Ali sem že kdaj molil zanj? Ali študiram zato, da bom lahko kdaj s svojim znanjem narodu koristil? Ali ne študiram samo zato, da bom dobro služil in lahko živel?
Ali si se že kdaj vprašal tako? Ti, ki govoriš in kričiš, da ljubiš narod in domovino, odgovori si, ali kaj delaš zanj! Najbrž nič. Torej lažeš, ko kričiš, kajti besede brez dejanj narodu nič ne koristijo.«
Morda boš rekel: »Kaj pridiguješ, mar si ti postavljen za to, da gledaš, kaj delamo mi.« Nisem te mislil žaliti, moj brat. Toda srce in vest sta mi narekovala te besede ob 525. obletnici ustoličenja zadnjega slovenskega vojvode na Gosposvetskem polju.
Fantje, z dejanji potrdimo svojo ljubezen do naroda! Naj nas ne straši to, da nas je malo! Dokler hočemo in delamo, živimo.
(Iz knjige: Blaženi Alojzij Grozde, Pesmi in proza, Družin 2011. Čudovito in pogumno razmišljane, aktualno tudi danes, ko bomo junija zopet praznovali Dan državnosti.)
NOVE KNJIGE (ideje za počitniško branje)
Sigrid Undset, Katarina Sienska, Družina, 2022.
Sigrid Undset (1882–1949) je bila norveška pisateljica, prejemnica Nobelove nagrade za književnost leta 1928, strastna raziskovalka zgodovine srednjega veka. Med njene največje mojstrovine sodita romana Kristina, Lavransova hči in Olav, Audunov sin . Biografski roman o sveti Katarini Sienski je eno njenih zadnjih del, v katerem je zgodovinske vire o življenju in zapuščini te italijanske svetnice prepletla z lastnimi izkušnjami življenja v Italiji, tankočutnem razumevanju človekovega srca in radostjo lastnega spreobrnjenja. Iz agnostičnega skepticizma se je namreč spreobrnila v krščanstvo in leta 1924 vstopila v Katoliško cerkev, kasneje pa je celo postala dominikanska tretjerednica.
Sv. Katarina je bila izjemno aktivna, inteligentna in pogumna ženska, ki se je že v zgodnji mladosti posvetila Božji ljubezni. S svojo modrostjo in iskreno pobožnostjo je pomembno zaznamovala tudi politično dogajanje v svojem času, saj je odločilno vplivala na papeža Gregorja XI., da se je iz francoskega Avignona vrnil v svoje mesto – Rim …
Tom Holland, Vladavina, Družina, 2022.
Odlična knjiga priljubljenega pisca zgodovinskih uspešnic Toma Hollanda o izjemnem vplivu krščanstva na oblikovanje zahodne civilizacije.
Vladavina pripoveduje zgodbo o tem, kako je zahodna civilizacija postala to, kar je, in zakaj razmišljamo tako, kot razmišljamo, v najširšem zgodovinskem kontekstu. Priljubljeni avtor sledi zgodovinskemu toku od Mojzesa do Merklove, od perzijskega vdora v Grčijo do sedanje migrantske krize v današnji Evropi, od Nebukadnezarja do Beatlov, od pojava sekularizma do odprave suženjstva, ter raziskuje, zakaj je v družbi, ki pogosto dvomi v verska stališča, toliko nagibov – v dobrem in slabem – povsem krščanskih. Trajni vpliv krščanstva je mogoče videti povsod na Zahodu, tudi v pojavih, kar je tradicionalno veljalo za njegovega sovražnika: v znanosti, v sekularizmu, v pravicah istospolnih, celo v ateizmu.
Kako je verovanje, da je bil Sin edinega Boga Judov mučen do smrti na križu, postalo tako obstojno in razširjeno? Zakaj danes večina od nas na Zahodu ne zaznava več, kako škandalozno je bilo krščanstvo v izvorih? Ta knjiga raziskuje, zakaj je krščanstvo tako prevratniško in moteče ter kako popolnoma je preželo miselnost latinskega sveta.
Tom Holland je angleški zgodovinar, pisatelj in avtor zgodovinskih uspešnic, kot so Rubicon, Persian Fire, Millennium, In the shadow of the sword in Dynasty. Za svoja monografska dela je prejel številne strokovne nagrade, leta 2007 pa tudi nagrado Classical association za promocijo študija jezika, literature in civilizacije stare Grčije in Rima. Znan je kot voditelj oddaje Making History na BBC Radio 4, sovoditelj izredno priljubljenega podkasta The rest is history ter avtor številnih zgodovinskih dokumentarnih filmov.
OBVESTILA – Ljubljana Moste
2. junij: Župnik bo obiskal bolnike po domovih.
3. junij: Romanje v Istro (Pulj, Svetvinčenat, Kanfanar).
8. junij: Slovesni praznik Svetega Rešnjega Telesa in Krvi. Maša s procesijo bo zvečer ob 19h.
12. junij: Po maši bo srečanje skupnosti sv. Jožefa. Gost večera bo zgodovinar in novinar g. Jože Možina. Predstavil bo svojo knjigo Slovenski razkol in ostala dognanja glede dogodkov med drugo svetovno vojno pri nas. Večer boste lahko popestrili tudi s svojimi spomini na ta čas. Verjetno bo možen ugodnejši nakup omenjene knjige. Srečanje bo v Marijini dvorani.
13. junij: Po maši je srečanje bralske skupine.
16. junij: Praznik Srca Jezusovega.
18. junij: Zaključek veroučnega leta. Vsi otroci naj pridejo k maši ob 9.30, da bodo sodelovali s pesmijo in na koncu prejeli spričevala. 2. zakonska skupina bo imela ob zaključku pastoralnega leta svoje srečanje v Strugah.
19. junij: Po maši je sestanek glavnega odbora Skupnosti sv. Jožefa.
20. junij: Po maši bo srečanje svetopisemske skupine.
26. junij: Po maši je sestanek Karitas.
29. junij: Praznik apostolov Petra in Pavla. Maša bo zvečer ob 18h.
30. junij: Danes je zadnji dan za oddajo prijavnic za počitniški teden otrok in mladih v Ankaranu.
2. julij: Zlata maša g. Janeza Oberstarja in srebrna maša župnika Simona Kvaternika. Sveta maša bo ob 10h. Po maši vsi lepo povabljeni na kosilo in druženje na župnijskem dvorišču.
OBVESTILA – Ljubljana Fužine
1. junij: Po maši bo cerkev odprta do 22h za osebno molitev pred Najsvetejšim. V dvorani bo po maši sestanek Karitas.
2. junij: Župnik bo obiskal bolnike po domovih.
3. junij: Romanje v Istro (Pulj, Svetvinčenat, Kanfanar).
4. junij: Po jutranji maši bodo sodelavke Karitas pripravile pogostitev za vse starejše. Lepa priložnost za druženje ob kavici in pecivu. Še zadnjič pred poletnim premorom. Ob 16h bo maša tudi v Domu starejših na Fužinah.
5. junij: Ob 20h je srečanje 2. zakonske skupine.
8. junij: Slovesni praznik Svetega Rešnjega Telesa in Krvi. Prva maša bo zjutraj ob 8h, zvečer ob 19h pa maša s procesijo.
15. junij: Filmski večer, ki ga pripravlja Matjaž Križnik. Takoj po maši.
16. junij: Praznik Srca Jezusovega.
18. junij: Zaključek veroučnega leta. Vsi otroci naj pridejo k maši ob 11.00, da bodo prejeli spričevala.
24. junij: 4. zakonska skupina ima ob zaključku leta izlet in srečanje v Kočevskem Rogu.
25. junij: Župnik Simon Kvaternik bo praznoval srebrno mašo – 25 let duhovništva. To nedeljo bo maša samo ob 10h. Vsi ste prisrčno povabljeni. Po maši bo za vse organizirano kosilo in druženje.
29. junij: Praznik apostolov Petra in Pavla. Maša bo samo zvečer ob 19h.
30. junij: Danes je zadnji dan za oddajo prijavnic za počitniški teden otrok in mladih v Ankaranu.
3. julij: Začne se poletni oratorij.